Dušičky, Samhain, Halloween

Dušičky, Samhain, Halloween

Kolo roku se opět pootáčí a nacházíme se v temné části roku, kdy je méně slunečního světla, dny jsou kratší, večery a noci delší.

Hlavním svátkem tohoto období jsou Dušičky, které se slaví mezi 31.10.-2.11. Jedná se o největší a nejtajemnější svátek tzv. kola roku. Ten slavili už naši předci, je tedy součástí naší kultury, tradic a zvyků. Můžete se setkat i s názvem Samhain nebo Halloween, který slaví novodobí pohané. 

Dušičky jsou svátkem smrti, zemřelých, předků, temnoty a transformace. Jsou hranicí mezi dvěma ročními obdobími, létem a zimou. Pro naše předky znamenaly začátek nového cyklu, kdy se setkával starý rok s novým. V tomto období bývá brána mezi naším světem a zásvětím otevřená, a tak se zemřelými můžeme snadněji vstupovat do kontaktu. 

S Dušičkami je spojený kult předků. Mít dobrý a blízký vztah s našimi předky je důležité. Skrze naše kořeny se totiž propojujeme s jejich zkušenostmi. Ty pro nás mohou být posilující, podpůrné a láskyplné. Zároveň nás mohou oslabovat, pokud nás ovlivňuje nějaké transgenerační trauma. Dušičkový čas můžeme využít pro vyprávění příběhů o našich předcích, prohlédnutí fotoalb, zapálení svíce. Zkrátka zavzpomínat na ně třeba u šálku teplého čaje. Jak se říká “láska nezná hranice”, a to platí i s bližními zemřelými. 

Využijme tedy energie tohoto svátku a udělejme si více času pro sebe, usebrání, kontakt s našimi stinnými aspekty či očistu. 

Přeji vám magické Dušičky.

25.10.2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.