Filipojakubská noc, Čarodějnice, Beltine

Filipojakubská noc, Čarodějnice, Beltine

Kolo roku se opět pootáčí do světlé části roku, kdy nás čekají dlouhé dny a kratší noci.

Ústředním svátkem této doby je Filipojakubská noc, která se slaví v noci z 30.4. na 1.5. Můžete se setkat i s názvem Valpuržina noc, nebo Beltine. Dnes svátek známe jako Pálení čarodějnic, nicméně s původním významem toho nemá mnoho společného. 

Valpuržina noc dostala své pojmenování podle Valpurgy, což byla starogermánská Bohyně ztělesňující Matku Zemi. Symbolizovala stvořitelské, ale i temné ženské síly přírody. Podle jiného zdroje byla Valpurga abatyše, uctívaná jako světice. Sv. Valpurga byla patronkou, která údajně ovládala různá ochranná kouzla proti čarodějnicím.

Filipojakubské noci se také říká noc ohňů, které se zapalují na počest návratu Slunce, světla a tepla. Půlnoc znamenala přelom mezi temnotou a světlem. 

S touto dobou se rovněž pojí svátek zamilovaných – první máj, lásky čas. Známým zvykem je políbení pod rozkvetlou třešní. Říká se, že by měla být políbena každá žena, aby neuschla. To jí má zaručit krásu a plodnost. Na prvního máje se také zdobí stromy barevnými pentlemi. Nebo se staví májky – spojnice mezi Nebem a Zemí. Původně májky zastávaly funkci ochranných duchů, kteří měli střežit vesnici před zlými duchy. 

Toto magické období je velice vhodné pro rituály zaměřené na lásku, partnerství, sexualitu, plodnost a tvořivost, což jsou hlavní témata tohoto svátku.  

Důležitou součástí svátku je také očista. Můžete třeba přeskakovat přes oheň, abyste se očistili od těžké energie, negativních myšlenek a zastaralých vzorců myšlení. 

V dřívějších dobách si dívky tradičně pletly věnce z květin, zdobily své šaty, zpívaly a tančily. I my můžeme tento čas využít obdobně – sejít se v ženském kruhu, věnovat se kreativní tvorbě a dalším činnostem posilujícím ženskou energii.

Ať už slavíte čarodějnice, Valpuržinu noc nebo Beltine, nezapomínejme na skutečnou podstatu tohoto svátku. Zaměřme se na životodárné energie, které nám přináší, zažehněme oheň ve svém srdci a milujme se. 🙂 

Přeji vám kouzelný ohňový svátek!

Autor: Vilemína

25.4.2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.