Jarní rovnodennost – svátek Ostara

Jarní rovnodennost – svátek Ostara

Jarní rovnodennost nastane 20.3.2022 v 16:34. Tento svátek slavili už naši předci a je významný i pro novodobé pohany. Můžeme se s ním setkat pod názvem Ostara, Jarovít nebo Alban Eiler.

Jarní rovnodenností začíná jaro. Den a noc jsou stejně dlouhé a příroda se tak ocitá v dokonalé rovnováze. Až do této chvíle převládala tma nad světlem. Nyní se kolo roku pootáčí a přesouváme se do světlé části roku, kdy přibývá sluneční světlo. V tomto období příroda znovu ožívá a obnovuje se, vyrůstají první květiny a rodí se mláďata.

Se svátkem mají úzkou spojitost i Velikonoce. Většina velikonočních zvyků totiž vychází z prastarých pohanských obřadů, které se slavily kolem jarní rovnodennosti. Během Velikonoc se jako symbol nového života, znovuzrození a plodnosti malují vejce a plete pomlázka. Nicméně původní význam tradice vyšlehání dívek a žen měla trošku jiný význam, než který známe dnes. Muži vyšlehali pouze ty dívky, které se jim líbili a jevili o ně zájem. To mělo ženám zaručit mládí, krásu, zdraví a plodnost.

O svátku se můžeme zaměřit na vše kolem nového života, nových počátků, projektů a myšlenek, vitality a životní síly. Zároveň můžeme požádat o vnesení rovnováhy do našeho života. Je to vhodný čas pro zasazení semínek a první kroky pro realizaci našich přání a záměrů.

Zaměřme se také na očistu, která patří ke všem hlavním svátkům, jako jsou rovnodennosti, slunovraty a další. Věnujme se osobní očistě, a to na všech úrovních – těla, mysli, emocí, duše. Očistěme i náš domov, třeba pomocí vykuřování a jarního úklidu. Během něj se zbavme veškerých věcí, které už s námi nejsou v souladu. 

Přeji vám krásnou jarní rovnodennost a mnoho nové životní síly! 🙂

Autor: Vilemína

14.3.2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.