Komunitní centrum

Už téměř čtyři roky totiž máme určitou vizi a záměr, které jsme si ale nejprve potřebovali ujasnit a dobře promyslet. V našich představách se už dlouhodobě objevuje tzv. rodový statek – místo, na kterém žijeme, tvoříme i pracujeme. Rádi bychom na něm vybudovali náš vysněný dům a také komunitní centrum pro sebepoznávací, léčebné pobyty a pořádání seminářů, workshopů a dalších vzdělávacích a volnočasových akcí. Chtěli bychom tam založit ovocný sad a permakulturní zahradu se zeleninou, bylinkovými záhony, jezírkem atd. Věřili jsme, že u nás na severu takové místo jednou najdeme. A stalo se! Minulý rok těšně před naším odletem na Madeiru, kde jsme byli na svatební cestě, jsme na takové místo skutečně narazili. Splňovalo veškeré naše představy. Už při jeho první návštěvě jsem hluboko ve svém srdci vnímala, že právě toto místo je domovem naší duše. Následovalo dlouhé období zvažování, překonávání určitých překážek a rozvíjení naší vize. I když jsme se několikrát ocitli v situaci, kdy jsme si mysleli, že určitou překážku už nepřekonáme, nebo že nevíme jak to či ono řešit, řešení se vždy našlo. Tak nějak samo a v lehkosti se před námi otevřela nová cesta. Nakonec vše dopadlo mnohem lépe, než to, v co jsme doufali. Celou dobu jsem vnímala jakési požehnání našemu záměru a podporu Velkého Ducha. Bylo to opravdu kouzelné. 

Dělali jsme první krůčky, postupovali dál a v prosinci 2021 jsme si pod vánoční stromeček nadělili podepsanou kupní smlouvu a na místě zasadili náš první rodový strom – jabloň. S počátkem února a vstupem do nového čínského roku jsme se oficiálně stali majiteli pozemku o rozloze 11 000 m2, včetně staré podstávkové chalupy (přibližně z roku 1840). Místo spadá do CHKO České středohoří a má velice zajímavou historii. Disponuje úžasným přírodním bohatstvím, je silné a léčivé. Do budoucna má rozhodně veliký potenciál. Už od počátku jsme s duchem místa v kontaktu, domlouváme se s ním na využití prostoru a radíme se o našich plánech. Také jsme mu dali závazek, že se o něj postaráme. Aby se místo mohlo zregenerovat a obrodit, bude pochopitelně potřeba mu věnovat hodně péče a času. 

Zároveň chci z celého srdce poděkovat naším rodinám, přátelům, všem lidem a podobně smýšlejícím duším, kteří nás i naši vizi podporují, podílejí se na vývoji projektu, poskytují nám cenné rady, know-how nebo inspiraci a přispívají na pomocných pracích přímo na místě.