Nezištná pomoc

Nezištná pomoc

Máte tendenci pomáhat druhým lidem? Máte pocit, že vaše pomoc jde přímo od srdce? Položili jste si někdy otázku, proč to vlastně děláte? Ptáte se, kam tím mířím? Pokusím se odpovědět osobním příběhem, který se mi tento týden stal.

Před několika týdny jsem poznal nového přítele, který je nejen výborný řemeslník, ale i skvělý člověk. Je to muž s otevřeným srdcem a já cítím, že když někomu chce pomoct, jde to rovnou od srdce. Nedávno začal pracovat sám na sebe a každý, kdo si to někdy zkusil, ví jak jsou začátky složité. Když jsem ho v týdnu viděl, že nemůže sehnat vlastní zakázku, a tak dělá výpomoc kde to jen jde, aby uživil rodinu, zamrzelo mě to. Přemýšlel jsem, jak bych mu mohl pomoci. Napadlo mě, že bych mohl použít Facebook jako účinný prostředek. Přes určité skupiny jsem doporučil jeho osobu. V duchu jsem se pochválil a řekl jsem si, jaký jsem to udělal dobrý a nezištný skutek. Za dva dny se mi přítel ozval a poděkoval mi za mé doporučení. Zakázku dostal a paní mu řekla, kdo jej doporučil.

Poděkování mě potěšilo. Ale přeci jsem nepotřeboval, aby se dozvěděl, kdo ho doporučil. Nebo ano? V tu chvíli ve mně vyvstala myšlenka, z jakého důvodu jsem to udělal? Opravdu to bylo pouze z nezištných důvodů? První odpověď zněla jasně, proč bych to jinak dělal? Když jsem se však více ponořil do sebe, dospěl jsem k odpovědi, že jsem potřeboval udělat dobrý skutek, abych se já cítil dobře. Neudělal jsem to kvůli němu, ale kvůli sobě! Tahle odpověď mě velice zarazila a zároveň vyděsila. Je opravdu možné pomoci nezištně? Moje odpověď zní ANO, je to možné. Avšak nejprve je zapotřebí mít dostatek lásky k sobě, pak už jí nepotřebujeme dostávat zvenčí, či si ji vyžadovat.

Návrat k sobě a sebelásce je náročný a dlouhý proces. I já se neustále učím něco nového a Vesmír mi vždy přináší situace, ze kterých se toho o sobě mohu dozvědět nejvíce. Stačí jen poslouchat.

S úctou a pokorou k životu!

Autor: Martin

1.11.2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.