Nové začátky a splněná přání – start projektu komunitního centra

Nové začátky a splněná přání – start projektu komunitního centra

V létě 2019 jsme s mým mužem Martinem opustili veškeré naše “jistoty” a život v Praze, který nám přestal dávat smysl. Chtěli jsme začít žít jiným způsobem života, v souladu s přírodou a komunitně. Jenom jsme tenkrát nevěděli, kde máme hledat. Rok nás různé indicie, znamení a naše duše volali do severních Čech. Tam, kde jsme nikoho a nic neznali. To volání bylo tak silné, že jsme nakonec vyrazili vstříc dobrodružství. Opustili jsme město a vydali se na poutnickou cestu se záměrem najít místo našeho nového domova. Až s odstupem času si uvědomuji, že ta pouť byla obrovským, přelomovým životním okamžikem a restartem. Nehledali jsme totiž pouze místo, kde bychom mohli začít znovu žít. Předně jsme hledali sami sebe – kdo jsme, bez masek a škatulek, ve kterých jsme i vlivem výchovy a společnosti, žili. Bylo to skutečně náročné, sebepoznávací období. 

Dnes jsou tomu už více jak dva a půl roku, co žijeme v severních Čechách. Za tu dobu jsme tu poznali mnoho míst a hlavně jsme zakořenili. Nějaký čas jsme strávili ve vesničce Staré Křečany, která spadá do šluknovského výběžku. Poté jsme se přesunuli do turisticky atraktivní Srbské Kamenice. V obou případech jsme žili ve starých podstávkových chalupách, které se právě, v dobách našich pobytů, rekonstruovaly. Poslední místo našeho pobytu je v Janově u Hřenska, kde v současnosti žijeme v pronajatém bytě. Díky všem těmto zkušenostem jsme si udělali dobrou představu o okolí. 

Už téměř čtyři roky totiž máme určitou vizi a záměr, které jsme si ale nejprve potřebovali ujasnit a dobře promyslet. V našich představách se už dlouhodobě objevuje tzv. rodový statek – místo, na kterém žijeme, tvoříme i pracujeme. Rádi bychom na něm vybudovali náš vysněný dům a také komunitní centrum pro sebepoznávací, léčebné pobyty a pořádání seminářů, workshopů a dalších vzdělávacích a volnočasových akcí. Chtěli bychom tam založit ovocný sad a permakulturní zahradu se zeleninou, bylinkovými záhony, jezírkem atd. Věřili jsme, že u nás na severu takové místo jednou najdeme. A stalo se! Minulý rok těšně před naším odletem na Madeiru, kde jsme byli na svatební cestě, jsme na takové místo skutečně narazili. Splňovalo veškeré naše představy. Už při jeho první návštěvě jsem hluboko ve svém srdci vnímala, že právě toto místo je domovem naší duše. Následovalo dlouhé období zvažování, překonávání určitých překážek a rozvíjení naší vize. I když jsme se několikrát ocitli v situaci, kdy jsme si mysleli, že určitou překážku už nepřekonáme, nebo že nevíme jak to či ono řešit, řešení se vždy našlo. Tak nějak samo a v lehkosti se před námi otevřela nová cesta. Nakonec vše dopadlo mnohem lépe, než to, v co jsme doufali. Celou dobu jsem vnímala jakési požehnání našemu záměru a podporu Velkého Ducha. Bylo to opravdu kouzelné. 

Dělali jsme první krůčky, postupovali dál a v prosinci 2021 jsme si pod vánoční stromeček nadělili podepsanou kupní smlouvu a na místě zasadili náš první rodový strom – jabloň. S počátkem února a vstupem do nového čínského roku jsme se oficiálně stali majiteli pozemku o rozloze 11 000 m2, včetně staré podstávkové chalupy (přibližně z roku 1840). Místo spadá do CHKO České středohoří a má velice zajímavou historii. Disponuje úžasným přírodním bohatstvím, je silné a léčivé. Do budoucna má rozhodně veliký potenciál. Už od počátku jsme s duchem místa v kontaktu, domlouváme se s ním na využití prostoru a radíme se o našich plánech. Také jsme mu dali závazek, že se o něj postaráme. Aby se místo mohlo zregenerovat a obrodit, bude pochopitelně potřeba mu věnovat hodně péče a času. 

Tento krok je pro nás narozením našeho dlouhodobého projektu (nebo dítka chcete-li), a zároveň splněným přáním. Jsme na úplném počátku nové životní fáze, kdy nás jistě čeká mnoho učení, poznávání, zkoušek a odlišný způsob života, než na který jsme zvyklí. Věřím, že čím více dáme místu lásky, pozornosti a péče, tím více se mu bude dařit a bude prospívat. Už se nesmírně těším, co vše mi tato změna do života přinese. 🙂

Zároveň chci z celého srdce poděkovat naším rodinám, přátelům, všem lidem a podobně smýšlejícím duším, kteří nás i naši vizi podporují, podílejí se na vývoji projektu, poskytují nám cenné rady, know-how nebo inspiraci a přispívají na pomocných pracích přímo na místě. 

15.2.2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.