Nové začátky – stavba Tiny house (9. část)

Nové začátky – stavba Tiny house (9. část)

Od doby, co jsme se s Martinem od majitele chaloupky dozvěděli, že v ní už nadále nemůžeme být, ocitli jsme se ve fázi hlubokého rozjímání. Další stěhování se nám už nechtělo podstupovat. Oba jsme cítili velikou touhu po zakotvení, potřebovali jsme zakořenit. Když jsme probírali naše možnosti budoucího domova, shodli jsme se na tom, že kupovat nějakou chaloupku, kterých je v okolí mnoho, není cesta, která by s námi souzněla. 
 
Opět jsme si vzpomněli na Tiny house (malý dřevěný domeček na kolech). Tento typ minimalistického bydlení nás oslovil už více jak před rokem, ale vždy jsme od něj nakonec ustoupili. Několikrát se nám ale po čase prostřednictvím druhých lidí, situací a různých “náhod”, vrátil a připomněl. Až nyní jsme ho začali vnímat vážně jako reálnou možnost našeho nového domova. 
 
Cítili jsme, že cesta zpátky do města, do bytu, je pro nás už nějaký čas zavřená. Život na vesnici je nám blízký a baví nás. Toužíme po vlastním prostoru, který si sami vybudujeme podle našich představ. Toužíme po místě, na kterém si můžeme vytvořit permakulturní zahrádku, pěstovat bylinky a zeleninu. Zároveň se nechceme zadlužit a splácet hypotéku po zbytek života. Chceme být v tomhle ohledu co nejvíce svobodní. Cítíme, že Tiny house je v současné době skvělá možnost nezávislého a finančně dostupného bydlení, například pro mladé rodiny, které chtějí žít minimalisticky a blíže přírodě. Tohle vše nám může Tiny house poskytnout. Proto jsme se rozhodli, že si ho postavíme.
 
Jakmile jsme učinili rozhodnutí, čekalo před námi další. Kde si náš Tiny house postavíme? Spoléhali jsme na dřívější nabídku majitele chaloupky, že bychom mohli Tiny house postavit na zahradě, která k ní náleží. Ale ta už nebyla aktuální. To byla naše jediná možnost, jak zůstat v Srbské Kamenici. Mysleli jsme si… Nebýt toho, že nás majitel chaloupky odmítl, nejspíš bychom si ani neuvědomili, jak je pro nás důležité zůstat na tomto místě. V blízkosti podobně smýšlejících lidí, kteří nám přirostli k srdci. Je to pro nás velice inspirující prostředí, ve kterém se učíme žít jiným životním stylem, než jsme žili dosud. Vznikla tu komunita, která se vytvořila úplně samovolně. Život v komunitě je něco, po čem naše duše dlouhodobě toužila. Spolupráce, vzájemná pomoc a propojení – to je něco, co v naší společnosti velice chybí. 
Když jsme si ujasnili, že bychom rádi zůstali v Srbské Kamenici poblíž našich přátel, druhý den k nám přišla nabídka pozemku. Je to jediné místo, které zůstalo volné v naší ulici. Téměř jsme tomu nemohli uvěřit, že přišlo tak rychle. Je vidět, že když je nějakému záměru shůry požehnáno, vždy se vše nakonec poskládá tak, aby bylo možno ho zhmotnit. 
 
Projekt na stavbu Tiny house i pozemek už máme, takže se můžeme pustit do stavby. Započali jsme ji na prvního máje, kdy jsme položili první základy našeho domečku a provedli první úpravy pozemku. Předpokládaná doba stavby našeho nového domova je čtyři měsíce. Je před námi sice náročné období našeho života, ale krásné a moc se na něj těšíme. Věřím, že při nás bude Velký Duch stát a podpoří náš záměr. 🙂 
 
Autor: Helena Vilemína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.