Rituál menarché s potní chýší

                    První menstruace (menarché) je životní okamžik, kdy dívka dozrála v ženu. Její niterný svět a tělo se proměnili                                               a příchod menstruace jí dává na vědomí, že období dětství je již u konce. Proto je potřeba se s touto                        změnou vypořádat a s dětstvím se rozloučit, abychom mohly vědomě vstoupit do další fáze.

                    První menstruace patří v životě ženy mezi jeden z několika přechodových rituálů, kterými přirozeně procházíme.                                   Ty další jsou např. porod a menopauza. Všechny tyto přechodové rituály jsou spojeny s krví. Právě ta je u přírodních               národů považována za posvátnou tekutinu, kterou je potřeba uctívat. Díky ní jsme se totiž mohli narodit a žijeme.

       Rituál menarché nám umožňuje i zpětně prožít a oslavit přechod v ženu, uvědomit si přínos a dary menstruace. Pomůže nám léčit                  emoční zranění, traumata či nepříjemnou zkušenost, které si s sebou životem nemůžeme nést. Právě ty často stojí za naší silnou            a bolestivou menstruací. Při rituálu také můžeme čerpat sílu a podporu od našich předkyň a z kruhu žen.    

                                              Na přivítání a otevření ženského kruhu si dopřejeme ceremoniální kakao.                                                         Tento teplý a lahodný nápoj vám může pomoci otevřít své srdce a naslouchat mu, plněji se soustředit na sebe, prožívat vnitřní klid.                      Seznámíte se s menstruačním cyklem a jeho fázemi, archetypy ženy, hygienickými potřebami a dalšími ženskými tématy.                                     Následuje potní chýše – očistný a léčivý obřad vycházející z tradic přírodních národů. Pomůže vám setkat se                                     s vaší vnitřní temnotou, odpoutat se a zbavit starého, abyste pak z potní chýše mohly vyjít jako znovuzrozené, dospělé ženy.          Na závěr vás čeká překvapení, které si odvezete i s sebou domů, abyste měly na co vzpomínat.

  Tento rituál je určený pouze ženám, které již měly první menstruaci a v minulosti neměly příležitost prožít oslavu svého vstupu do ženství.

Kdy a kde?

Termín: 12.-14.5.2023 (začátek akce je v pátek od 18:00, konec v neděli v odpoledních hodinách)

Místo: Mikulášovice (okres Děčín)

Co s sebou?

Oblečení do potní chýše:

bílé šaty nebo sukně a tričko – vše z přírodních materiálů (např. bavlna).

Také dva ručníky a pokud nechcete sedět na studené zemi, vezměte si i něco pod sebe (malou karimatku, ručník).

 

Dále si s sebou vezměte zápisník a psací potřeby, vaši oblíbenou fotku z dětství, talisman, červené šaty, dar pro sebe = symbol

přechodu v ženu (např. parfém, šperk, oblečení apod.), řezané květiny, šátek na oči, čelovku, misku, hrníček a příbor.

 

Také si přivezte kámen, který bude symbolizovat něco, čeho se chcete ve vztahu k ženství a vaší menstruaci vzdát.

Upozornění:

                   Potní chýše má i své kontraindikace. Není vhodná pro osoby s kardiovaskulárními chorobami (arytmie, kornatění tepen,                                   vysoký krevní tlak, trombóza a další), psychickými poruchami (včetně užívání psychofarmak), nebo při těhotenství.                                                                        Pokud máte výše uvedené zdravotní obtíže, prosím kontaktujte mě.

                                    Minimálně 4 dny před obřadem nepijte žádný alkohol, neužívejte drogy a raději se vyhněte i sexu.

Kdo vás bude rituálem provázet?

Rituálem vás provede Helena Zvolská.

Kolik to stojí?

Cena se skládá ze dvou složek:
1) náklady (pronájem místa, dřevo, strava atd.) jsou 1500 Kč za účastnici
2) odměna pro průvodkyni za vedení rituálu je dobrovolná podle vaší spokojenosti, přínosu a finančních možností

 

Zároveň je pro vás po celou dobu akce zajištěna vegetariánská strava.

Pokud vás akce zaujala, napište na e-mail helena@krajinouduse.cz a rezervujte si své místo.