Přechodové rituály
V životě nastává několik důležitých okamžiků, které ovlivňují náš vývoj a jsou rozhodující pro naši budoucnost. Tyto mezníky jsou součástí vývojových fází a patří k nim narození dítěte, přestřižení pupeční šňůry, pojmenování dítěte, první den ve školce a škole, první menstruace/poluce, nalezení daru své duše, maturita, první sex, přestěhování od rodičů, svatba, rozchod, menopauza, smrt a mnohé další. Spousta z nás má z těchto období za sebou jistě několik nepříjemných zkušeností.
Třeba vám maminka při první menstruaci mohla vyprávět o tom, jak jsou ty „krámy“ strašně nepříjemná věc, která vás bude bolet až do konce života a budete pak rádi, až o ni přijdete. Divíte se pak, že máte silnou, bolestivou menstruaci a nepěkný vztah ke svému ženství? Nebo máte zkušenost se smrtí v rodině, kdy jste se s blízkým nestačili rozloučit a od té doby vám to chybí, abyste se s tím mohli vypořádat? Možná jste si už prošli nějakým rozchodem, po kterém vám v srdci zůstala bolest a po svém bývalém jste si doma nechali určité věci a přemýšlíte, proč nemůžete navázat nový partnerský vztah. Mohli jste se také přestěhovat do nového domova a po určité době si všimnete nepříjemných pocitů a toho, že se tam “jako doma” zkrátka necítíte.
Podobných příběhů jsem slyšela už mnoho a i já jsem v životě prožila několik přelomových okamžiků, se kterými jsem se později potřebovala vypořádat.
Mě osobně v tom velice pomáhají rituály, ke kterým jsem si našla cestu už před lety. Rituál vnímám jako výtečnou, účinnou pomůcku pro vyrovnání se s určitou životní situací nebo změnou. Pokud při něm vědomě prožijeme to, co si potřebujeme odžít, má silně léčivý potenciál. Dokáže totiž i zpětně přepsat určitou nepříjemnou zkušenost, kterou jsme si v minulosti prošli. Rituál nám rovněž pomáhá podpořit a zhmotnit náš záměr, obzvlášť když při něm pracujeme se svými emocemi, které mu dávají sílu.
Jedním z takových rituálů je tzv. Vision Quest, což je přechodový/iniciační rituál hledání vize. Původ tohoto rituálu nalezneme u přírodních národů. Jeho záměrem je nalezení životní vize (poslání). Ale může se provádět i vícekrát za život, vždy když jsme na nějakém rozcestí a potřebujeme poznat, kudy se máme vydat. Každá duše se totiž na Zemi zrodila s určitými dary, kterými má obohacovat společenství, ve kterém žije. Jakmile v sobě tyto dary a jejich vhodný doručovací způsob (formu) nalezneme a začneme svou vizi naplňovat, býváme pro společnost velice cenní a uznávaní. Neplýtváme totiž energií tam, kam nemáme a děláme to, co dělat máme. Vision Quest je součástí vývojové fáze, kdy se z adolescence přesouváme do dospělosti. Právě ve fázi adolescence bychom měli své dary nalézt, abychom je mohli v dospělosti uplatňovat.
Opět je tu mé oblíbené přirovnání k housence, která se v kukle (adolescenci) rozložila na sliz, z níž se později prodrala ven (náročný přechod do dospělosti). Z kukly ven vylétla jako motýl (proměna v dospělého), létala z květu na květ (plnila svou vizi) a přitom sála sladký nektar (odměna).
Tento přechodový rituál vnímám jako velice důležitý a potřebný, obzvlášť v dnešní době. Odpovězme si upřímně, kolik z nás ví naprosto přesně, jaké jsou jeho dary a jakým způsobem je má předávat? Kolik z nás chodí do práce pouze kvůli výdělku? Kolik z nás práce, kterou se zabýváme, nenaplňuje a nevidí v ní hlubší smysl? Zkusme se nad tím chvíli zamyslet.
Autor: Helena Vilemína