Valpuržina noc, Čarodějnice, Beltine

Valpuržina noc, Čarodějnice, Beltine

Kolo roku se opět pootáčí a nacházíme se v části roku, kdy přibývá sluneční světlo, dny jsou delší a noci kratší.

Hlavním svátkem tohoto období je Valpuržina noc, která se slaví v noci z 30.4. na 1.5. Tento svátek slavili už naši předci, je tedy součástí naší kultury, tradic a zvyků. Můžete se setkat i s názvem filipojakubská noc nebo Beltine (podle keltské tradice), který slaví novopohané. Dnes svátek známe také jako pálení čarodějnic, nicméně s původním významem toho nemá mnoho společného. 

Valpuržina noc dostala své pojmenování podle Valpurgy, což byla starogermánská Bohyně ztělesňující Matku Zemi. Symbolizovala stvořitelské, ale i temné, destruktivní síly přírody. Podle jiného zdroje byla Valpurga abatyše, uctívaná katolickou církví jako světice. Sv. Valpurga byla údajně patronkou, která byla spojena s ochranou proti uřknutím a kouzlům čarodějnic. Valpuržině noci se rovněž říká noc ohňů. Ty se zapalují na počest návratu Slunce, světla a tepla. Svátek se slaví v průběhu noci z toho důvodu, protože půlnoc symbolizuje přelom mezi tmou a světlem. 

V této době se zároveň slaví 1. máj, který se pokládá za svátek zamilovaných. Známým zvykem je políbení pod rozkvetlou třešní. Říká se, že by měla být políbena každá žena, aby neuschla. To jí má zaručit krásu, zdraví a plodnost. Na 1. máje se podle lidové tradice staví májky, které se zdobí barevnými pentlemi. Májky původně zastávaly funkci ochranných duchů, kteří měli vesnici chránit před zlem. 

Nadcházející měsíc květen je v křesťanství zasvěcen Panně Marii, takže se někteří lidé vydávají na mariánská poutní místa nebo ke kapličkám, kde se modlí za sebe a své blízké. 

Protože je tato doba především spjatá s tématy jako je láska, partnerství, sexualita, plodnost či tvořivost, je vhodné ji využít pro vaši duchovní praxi – modlitbu, meditaci, rituál a jiné praktiky.  

27.4.2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.