Valpuržina noc, Čarodějnice, Beltine

Valpuržina noc, Čarodějnice, Beltine

Kolo roku se opět pootáčí a nacházíme se v části roku, kdy přibývá sluneční světlo, čekají nás dlouhé dny a kratší noci.

Hlavním svátkem tohoto období je Valpuržina noc, která se slaví v noci z 30.4. na 1.5. Ten slavili už naši předci, je tedy součástí naší kultury, tradic a zvyků. Můžete se setkat i s názvem filipojakubská noc nebo Beltine (podle keltské tradice), který slaví novodobí pohané. Dnes svátek známe také jako “pálení čarodějnic”, nicméně s původním významem toho nemá mnoho společného. 

Valpuržina noc dostala své pojmenování podle Valpurgy, což byla starogermánská Bohyně ztělesňující Matku Zemi. Symbolizovala stvořitelské, ale i temné, destruktivní síly přírody. Podle jiného zdroje byla Valpurga abatyše, uctívaná katolickou církví jako světice. Sv. Valpurga byla údajně patronkou, která byla spojena s ochranou proti uřknutím a kouzlům čarodějnic. Valpuržině noci se rovněž říká noc ohňů. Ty se zapalují na počest návratu Slunce, světla a tepla. Svátek se slaví v průběhu noci z toho důvodu, protože půlnoc symbolizuje přelom mezi tmou a světlem. 

V této době se slaví 1. máj, který se pokládá za svátek zamilovaných. Známým zvykem je políbení pod rozkvetlou třešní. Říká se, že by měla být políbena každá žena, aby neuschla. To jí má zaručit krásu, zdraví a plodnost. Na 1. máje se podle tradice staví májky, které se zdobí barevnými pentlemi. Májky původně zastávaly funkci ochranných duchů, kteří měli vesnici chránit před zlem. 

Měsíc květen je v křesťanství zasvěcen Panně Marii, takže se například můžete vydat na nějaké mariánské poutní místo nebo ke kapličce a pomodlit se za sebe a své blízké. 

Svátek je velice vhodné využít pro modlitby, meditace či rituály zaměřené na lásku, partnerství, sexualitu, plodnost a tvořivost, což jsou jeho stěžejní témata.  

Nezapomeňte i na očistu, která je důležitou součástí tohoto svátku. Můžete třeba přeskakovat přes oheň, abyste se očistili od škodlivých myšlenek a destruktivních vzorců chování. Nebo napište na papír od čeho všeho byste se chtěli odpoutat a poté ho v ohni spalte. Oheň má totiž transformační moc a váš záměr podpoří. 

Přeji vám magickou Valpuržinu noc. 

29.4.2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.