Jarní rovnodennost, Ostara, Alban Eiler

Jarní rovnodennost, Ostara, Alban Eiler

Jarní rovnodennost nastane 20.3.2023 ve 22:25. 

Tuto dobu oslavovali už naši předci a má kořeny v dávné minulosti. Můžete se setkat i s názvem Ostara, Alban Eiler nebo Jarovít, který slaví novodobí pohané.  

Jarní rovnodennost je astronomickým přechodem ze zimy do jara. V tento čas jsou den a noc stejně dlouhé. Až do této chvíle převládala tma nad světlem. Nyní se ale kolo roku pootáčí a přesouváme se do světlé části roku, kdy přibývá sluneční světlo. 

Podle tradice přírodních národů, které se věnuji, je tento svátek spojený s živlem ohně, teplem, světlem, duší, narozením/smrtí, poznáním a archetypem muž=otec. 

Jarní rovnodennost je oslavou harmonie mezi vnitřním a vnějším světem. Příroda v tomto období znovu ožívá a obnovuje se, vyrůstají první květiny a rodí se mláďata. O svátku se můžeme zaměřit na vše kolem obnovy, nového života, myšlenek a projektů, plodnosti, vitality a životní síly. Zároveň můžeme požádat o vnesení rovnováhy do našeho života. Je to také vhodný čas pro zasazení semínek a první kroky pro realizaci našich přání a záměrů.

Zaměřme se také na očistu, která patří ke všem hlavním přírodním svátkům, jako jsou rovnodennosti a slunovraty. Věnujme se osobní očistě, a to na všech úrovních – fyzické, mentální, duševní i duchovní. Očistěme i náš domov, třeba pomocí vykuřování nebo jarního úklidu. Během něj se zbavme veškerých věcí, které už nepotřebujeme a nejsou s námi v souladu. 

Se svátkem mají úzkou spojitost i křesťanské Velikonoce. Většina velikonočních zvyků totiž vychází z prastarých pohanských obřadů, které se slavily kolem jarní rovnodennosti. Během Velikonoc se jako symbol nového života, znovuzrození a plodnosti malují vejce a plete pomlázka. Nicméně původní tradice vyšlehání dívek a žen měla trošku jiný význam, než který známe dnes. Muži vyšlehali pouze ty dívky, které se jim líbili a jevili o ně zájem. To mělo ženám zaručit mládí, krásu, zdraví a plodnost.

Přeji vám krásnou jarní rovnodennost a mnoho nové životní síly.

16.3.2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.