Jarní rovnodennost, Ostara, Alban Eiler

Jarní rovnodennost, Ostara, Alban Eiler

Jarní rovnodennost nastane 20.3.2024 ve 4:07. Tuto dobu oslavovali už naši předci a má kořeny v dávné minulosti. Můžete se setkat i s názvem Ostara, Alban Eiler nebo Jarovít, který slaví novodobí pohané.  

Jarní rovnodennost je astronomickým přechodem ze zimy do jara. V tento čas jsou den a noc stejně dlouhé. Až do této chvíle převládala tma nad světlem. Nyní se ale kolo roku pootáčí a přesouváme se do světlé části roku, kdy přibývá sluneční světlo. 

Příroda v tomto období znovu ožívá, vyrůstají první květiny a rodí se mláďata. O svátku se připomíná harmonie mezi vnitřním a vnějším světem. Můžeme se zaměřit na témata spojená s obnovou, novým životem, plodností, projekty, vitalitou a životní sílou. Je to také vhodný čas pro první kroky směřující k realizaci našich přání a cílů.

Podle tradice Twisted Hairs, které se věnuji, je tento svátek spojený s živlem ohně, teplem, světlem, duší, narozením/smrtí, poznáním a archetypem muž-otec. 

O svátku se také můžeme zaměřit na osobní očistu – fyzickou, mentální, duševní i duchovní. Očistěme i náš domov, řádně ho ukliďme a zbavme se veškerých věcí, které nám již neslouží. 

S jarní rovnodenností mají úzkou spojitost i jiné svátky, jako je židovský svátek Pesach a křesťanské Velikonoce. Většina velikonočních zvyků totiž vychází z prastarých pohanských obřadů, které se slavily kolem jarní rovnodennosti. Během Velikonoc se například jako symbol nového života, znovuzrození a plodnosti malují vejce a plete pomlázka. Nicméně původní tradice vyšlehání dívek a žen měla trošku jiný význam, než který známe dnes. Muži původně vyšlehali pouze ty dívky, které se jim líbily a jevily o ně zájem. To mělo ženám zaručit mládí, krásu, zdraví a plodnost.

Přeji vám radostnou jarní rovnodennost a mnoho nové životní síly.

16.3.2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.