Hromnice, Imbolc

Hromnice, Imbolc

Kolo roku se opět pootáčí a nacházíme se v části roku, kdy se k nám postupně začíná navracet světlo a jeho moc vzrůstá.
 
Hlavním svátkem tohoto období jsou Hromnice, které slavili už naši předci. Můžete se setkat i s názvem Imbolc (podle keltské tradice). Ten slaví novodobí pohané mezi 1.-2.2.
 
Hromnice jsou svátkem světla, naděje, vize a nových počátků. 
Přináší nám mladou, nevinnou a panenskou energii. 
V tomto období dostáváme příležitost začít jinak, od začátku. Proto je to dobrý čas pro zažehnutí nové jiskry, rozvoj inspirace, stanovení si plánů a cílů pro tento rok, abychom je později mohli začít naplňovat.
 
Svátek je přípravou na nový koloběh, kdy se země postupně začíná probouzet a končí doba zimního spánku. Na některých místech se již objevují první rostlinky a zvířata rodí své potomky.
Na ubývání zimy poukazuje i známé pořekadlo “Na Hromnice, zimy polovice. Na Hromnice o hodinu více.”
 
Hromnice jsou spojeny s živlem ohně, který symbolizuje navracející se slunce a světlo. Proto je to ideální doba pro výrobu a zasvěcování svíček. Dodnes se v některých kostelích světí svíce zvané hromničky. Tyto svíce se zažehnávají a dávají na okno pro ochranu domova před živly. I vy si můžete udělat svůj svíčkový rituál a posvětit tím nové začátky. 
 
O Hromnicích je také vhodné se věnovat rituální očistě. Očistěte svůj domov od starých a nepotřebných věcí, stagnujících a těžkých energií. Vneste do něj novou a svěží energii. A nezapomeňte přitom očistit i své tělo, ať si s sebou do nového cyklu dál nenesete to, co už je ve vás mrtvé a nefunkční.
 
Přeji vám nadějeplný svátek světla.
 

31.1.2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.