Hromnice, Imbolc

Hromnice, Imbolc

Kolo roku se opět pootáčí a nacházíme se v části roku, kdy začíná přibývat světlo, čekají nás delší dny a kratší noci.
 
Hlavním svátkem tohoto období jsou Hromnice, které se slaví mezi 1.-2.2. Ten slavili už naši předci, je tedy součástí naší kultury, tradic a zvyků. Můžete se setkat i s názvem Imbolc (podle keltské tradice), který slaví novodobí pohané. 
 
Hromnice jsou svátkem světla, naděje, vize a nových počátků. 
Přináší nám mladou, nevinnou a panenskou energii. 
V tomto období dostáváme příležitost začít jinak, od začátku. Proto je to vhodný čas pro rozvoj inspirace a stanovení plánů pro tento kalendářní rok, abychom je mohli začít naplňovat.
 
Svátek je jakousi přípravou na nový koloběh, kdy se země postupně začíná probouzet a končí doba zimního spánku. Na některých místech se již objevují první rostliny a zvířata rodí své potomky.
Na ubývání zimy poukazuje i známé pořekadlo “na Hromnice, zimy polovice, na Hromnice o hodinu více.”
 
Hromnice jsou spojeny s živlem ohně, který symbolizuje navracející se slunce a světlo. Proto je to také ideální doba pro výrobu a zasvěcování svíček. Dodnes se v některých kostelích světí svíce zvané hromničky. Tyto svíce se zažehnávají a dávají na okno pro ochranu domova. I vy si můžete udělat svůj svíčkový rituál a podpořit tím nové začátky. 
 
O Hromnicích, stejně jako při jiných svátcích, je dobré se rituálně očistit. Můžete očistit svůj domov od starých a nepotřebných věcí a těžké energie. Zároveň nezapomeňte očistit své tělo, mysl a duši, ať si s sebou do nového cyklu dál nenesete to, co už je ve vás mrtvé a nefunkční.
 
Přeji vám nadějeplný svátek světla.
 

1.2.2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.