Jarní detoxikace s břízou

Jarní detoxikace s břízou

Jak se říká „příroda je mocná čarodějka“. Jejím prostřednictvím k nám proudí hojnost a poskytuje nám své dary. Příroda je mou obrovskou vášní a inspirací a její pomoci využívám moc ráda. Samozřejmě s patřičnou úctou a pokorou k Matce Zemi, protože bez ní bychom zde nemohli žít. Ráda se inspiruji zkušenostmi a tradicemi našich předků. Vnímám, že nastal čas, kdy je potřeba začít naplno vnímat sami sebe, obnovit své spojení s přírodou a našimi kořeny. Proto bych se tu s vámi ráda podělila o očistu pomocí březové mízy, kterou využívali už naši předci.

První známky jara jsou už viditelné, pomalu se začíná probouzet příroda ze zimního spánku, a proto nastává vhodný čas pro detoxikaci těla. Jarní očista nám pomáhá zbavit se veškerých škodlivin a nečistot, které se v nás usadily v zimním období. Detoxikace posiluje naše fyzické zdraví, dodává nám novou energii, a spolu s tím se zvyšují i naše vibrace.

Březová míza má regenerační, posilující a omlazující účinky. Odbourává jarní únavu a posiluje imunitu. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a také přírodní cukr. Očista březovou mízou působí na ledviny, močový systém, játra, bolesti kloubů, revmatismus, žaludeční potíže a vysoký cholesterol. Její účinky jsou opravdu úžasné.

Před sklizní mízy je nejprve potřeba se zeptat stromu, jestli vám její sběr umožní. Stromy jsou obvykle velice přívětivé a ochotné bytosti, ale nemůžete na to spoléhat. Pokud od stromu svolení nedostanete (poznáte to pocitově), najděte si jiný strom. 

Důležité je vyhledat silný a zdravý strom a uvážit, jestli má z okolního prostředí dostatek vody, aby měl po zákroku patřičnou výživu na svou regeneraci. 

Jak získat březovou mízu?

Navrtejte mladou břízu o průměru minimálně 20-30 cm, a to zhruba do hloubky 5 cm a šířky 5-15 mm (otvor o průměru cca 1 cm). Vrtejte do kmene ve výšce půl metr až metr. Do otvoru zasuňte hadičku a pod ni postavte nádobu, do které bude míza odkapávat. Nádobu něčím přikryjte, aby vám do ní nepadalo listí a kůra. Březová míza totiž kape pomalu a její sběr trvá velice dlouho, zhruba 24 hodin. Nejvhodnější doba pro směr mízy je ráno, kdy stoupá kmenem vzhůru, k večeru ztéká zpět do kořenů. Po odčerpání mízy otvor uzavřete voskem, propolisem nebo stromovým balzámem, případně můžete použít i dřívko nebo mech, aby se ranka zacelila a nedostala se do ní infekce. Z jednoho stromu byste si měli odnést maximálně 2-3 litry mízy. 

Na závěr bříze poděkujte za její dary a pokud to tak cítíte, předejte jí obětinu = dar (např. čistý tabák, oříšky, ovoce, vodu apod.).

Veškeré pokyny prosím berte vážně a neopomínejte je. Nechcete přeci strom poškodit a ublížit mu, ale s úctou a pokorou využít jeho dary, které vám poskytuje. 

Mízu umístěte do lednice a spotřebujte ji co nejrychleji, protože má krátkou trvanlivost. Nebo si ji můžete zamrazit. 

Jako kůru popíjejte mízu nalačno, a to denně 1-2 dcl po dobu 2-3 týdnů. Případně si z ní můžete udělat domácí sirup. 

Ideální čas pro detoxikaci pomocí březové mízy nastává už začátkem března a trvá do dubna. Samozřejmě záleží na počasí a teplotách. 

Autor: Vilemína

87550841_201379657905463_8314873921312653312_o

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.