Letní slunovrat, Svatojánská noc, Litha

Letní slunovrat, Svatojánská noc, Litha

Letní slunovrat nastane 21.6.2023 v 16:58. 
 
Tento svátek slavili už naši předci, je tedy součástí naší kultury a lidových tradic. Můžete se setkat i s názvem Litha nebo Midsummer, který slaví novodobí pohané. 
 
O letním slunovratu slunce dosahuje svého vrcholu, je nejdelší den a nejkratší noc v roce. Slunovratem rovněž začíná nejteplejší období roku, kdy v přírodě bývá nejvíce hojnosti. Po něm začne síla slunce slábnout, dny se začnou zkracovat a noci prodlužovat. 

O svátku se tradičně na kopcích rozdělávaly velké ohně, které se udržovaly celou noc, až do východu slunce. Naši předci totiž věřili, že tím dodají slunci sílu. 
I vy si dnes můžete udělat oheň a společně s vašimi blízkými oslavit tento svátek. 
Nebo se můžete ještě před svítáním vypravit na procházku a počkat si na východ slunce. Je úžasné sledovat, obzvláště z nějakého vrcholku hory nebo kopce, jak slunce pomalu stoupá nad obzor. Mohou to být chvíle vybízející k meditaci, modlitbě a ztišení. 
 
Podle tradice, které se věnuji, je slunovrat kromě živlu ohně také spojen s vodou. Ta souvisí s emocemi, a proto je to vhodný čas pro očistu a léčení. Můžete třeba podstoupit rituální koupel, ať už ve vaně nebo v řece. Při ní ze sebe smyjte vše, co už neslouží vašemu dobru a od čeho se chcete odpoutat.  
Vhodné je vyčistit studánku či potok a navštívit posvátné prameny. Duchu vody můžete přinést dar a s modlitbou do ní vhodit svůj oblíbený kámen s přáním. 
  
Na svátek navazuje svatojánská noc, o které se říká, že “Země se otevírá a vydává své poklady”. Těmi jsou myšleny nejenom dary přírody, ale i různá uvědomění, inspirace či duchovní vhledy, které k vám mohou přijít v bdělém stavu nebo ve spánku skrze sny. 
Říká se, že o této noci jsou rostliny nejsilnější a mají magickou noc. Proto se přes den můžete vypravit do přírody na sběř léčivých bylin a natrhat si svatojánskou kytici, například z devatera květin (kopretina, růže, mateřídouška, třezalka, řebříček, heřmánek a další).
 
Přeji vám požehnaný slunovrat a magickou svatojánskou noc. 
 

15.6.2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.