Letní slunovrat, Svatojánská noc, Litha

Letní slunovrat, Svatojánská noc, Litha

Letní slunovrat nastane 21.6.2022 v 11:14. 

Tento svátek slavili už naši předci a má kořeny v dávné minulosti. Můžete se setkat i s názvem Litha nebo Midsummer, který slaví novodobí pohané. 

Slunovrat je nejdelší den v roce. Po něm začne síla slunce slábnout, dny se pomalu začínají zkracovat a noci prodlužovat. 
Slunovratem rovněž začíná nejteplejší období roku, kdy je v přírodě nejvíce hojnosti.

O svátku se tradičně na kopcích rozdělávaly velké ohně, které se udržovaly celou noc. Lidé totiž věřili, že tím slunci dodají sílu. I vy si můžete, na zahradě nebo v přírodě, rozdělat oheň a při oslavě přes něj skákat, zpívat a tančit. Zkrátka radovat se z bytí. 
A když si počkáte až do rána na východ slunce, můžete mu připít, pomodlit se, zameditovat, nebo zabubnovat.  

Kromě ohně je slunovrat také spojen s vodou, a ta souvisí s emocemi. Proto je vhodný pro očistu a léčení. Můžete třeba podniknout rituální koupel, ať už ve vaně, v řece nebo rybníku. Při ní ze sebe můžete smývat vše, od čeho se chcete odpoutat a propustit, co už v životě nechcete. Mohou to být různé vzorce a přesvědčení, emoční zranění apod. A pokud vám při rituální koupeli ukápne pár, nebo snad potok slz, poděkujte za ně s úctou vodě. 🙂 
Vhodné je také vyčistit studánku a navštívit posvátné prameny. Těm můžete přinést dar a vhodit do nich oblíbený kámen s vaším přáním. 
  
Na svátek navazuje svatojánská noc, o které se říká, že “Země se otevírá a vydává své poklady”. Těmi jsou myšleny nejenom dary přírody, ale také duchovní vhledy. Můžete zažít silný duchovní prožitek, dojít k zásadnímu uvědomění, mít zesílenou intuici, prorocké vize a sny. 
Říká se, že o této noci jsou rostliny nejsilnější a mají magickou noc. Proto se přes den můžete vypravit do přírody na sběř léčivých bylin a natrhat si svatojánskou kytici, třeba z devatera květin (kopretina, růže, mateřídouška, třezalka, řebříček, heřmánek a další).
 
Přeji vám osvícený slunovrat a magickou svatojánskou noc! 🙂

Autor: Vilemína

17.6.2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.