Dožínky, Lughnasadh, Lammas

Dožínky, Lughnasadh, Lammas

Kolo roku se opět pootáčí a nacházíme se v části roku, kdy světlo pomalu ubývá, dny jsou kratší, večery a noci delší.

Hlavním svátkem tohoto období jsou dožínky, které se slaví mezi 31.7.-2.8. Tento svátek slavili už naši předci, je tedy součástí naší kultury a lidových tradic. Můžete se setkat i s názvem Lughnasadh nebo Lammas, který slaví novodobí pohané. 

Dožínky jsou svátkem sklizně, při kterých můžeme oslavovat hojnost, prosperitu, spolupráci a přátelství. Je to období, kdy je čas završit práci a sklidit její výsledky, kterých jsme dosáhli v předešlých měsících. Ohlédněme se tedy za uplynulou částí roku, poděkujme za vše, co jsme získali a radujme se z toho. Právě na vrcholu léta, kdy je v přírodě všeho dostatek, začíná se sklízet úroda a dělat plány do budoucna, je třeba myslet na obětování. Oběť je totiž úzce spojena s tímto svátkem, a tak v rámci rituálů bývávalo zvykem obětovat panenku, která se uvázala z posledního obilí. Tak jako zrno, které během sklizně umírá, umírá i určitá naše část, kterou dobrovolně odevzdáváme jako oběť, abychom se mohli v životě posunout dál. 

Využijme tedy této příležitosti a dopřejme si chvíli pro rozjímání nad nadcházejícími podzimními měsíci, které nás za nedlouho čekají. Jste na ně dobře připraveni? A pokud ne, co pro to ještě můžete udělat?

Slavnosti svátku se v minulosti tradičně konaly na vrcholech kopců, které nám umožňují navázat kontakt s tím, co nás přesahuje. Putovalo se k posvátným pramenům a uctívala se voda, která je pro dobrou úrodu nepostradatelná. Ženy také pletly věnce z klasů obilí a zaplétaly do nich luční kvítí. Věřilo se totiž, že dožínkový věnec má magickou moc. Byl symbolem slunce, hojnosti a plodnosti. Kromě toho se prováděly věštby, které předpovídaly, jaká bude úroda příští rok. Ke svátku rovněž patřila slavnostní hostina, pro kterou se pekl chléb z obilí. Tento zvyk měl být dovršením společné práce na polích. Navíc spojoval lidi, kteří ho pekli. 

I v dnešní době samozřejmě můžeme dožínky oslavit. Mohou nás třeba inspirovat tradice našich předků nebo je můžeme strávit s duchovním společenstvím, jestliže k nějakému náležíme.

Přeji vám hezké dožínky a mnoho hojnosti ve vašem životě. 

25.7.2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.