Dožínky, Lughnasadh, Lammas

Kolo roku se opět pootáčí a vstupujeme do části roku, kdy světlo pomalu ubývá. Dny se začínají krátit, večery a noci jsou delší.
Hlavním svátkem tohoto období jsou dožínky, které slavili už naši předci. Můžete se setkat i s názvem Lughnasadh nebo Lammas. Ten slaví novodobí pohané mezi 31.7.-2.8.
Dožínky jsou svátkem velké sklizně, při kterém se oslavovala hojnost, prosperita, spolupráce a přátelství.
Je to období, kdy je čas završit práci a sklidit její výsledky jako odměnu za vykonanou práci, kterou jsme odvedli během posledních měsíců.
Ohlédněme se za uplynulou částí roku, poděkujme za vše, čeho jsme dosáhli a získali a radujme se z toho.
Právě na vrcholu léta, kdy je všeho dostatek, začíná se sklízet úroda a dělat plány do budoucna, je třeba myslet na obětování.
Oběť je totiž úzce spojena s tímto svátkem, a tak se v rámci rituálů provádí obětování panenky, která se uvázala z posledního obilí. Tak jako zrno, které během sklizně umírá, umírá i určitá naše část, kterou dobrovolně odevzdáváme jako oběť, abychom se mohli posunout dál.
Proto si dopřejme chvíli pro rozjímání nad nadcházejícími podzimními měsíci, které nás čekají. Jste na ně dobře připraveni? A pokud ne, co pro to ještě můžete udělat?
V minulosti se slavnosti svátku konaly na vrcholech kopců, které jsou jakýmsi spojením s Velkým Duchem/Bohem.
Putovalo se k posvátným pramenům a uctívala se voda, která je pro dobrou úrodu nepostradatelná.
Ženy pletly věnce z klasů obilí a zaplétaly do nich luční kvítí. Věřilo se, že dožínkový věnec má magickou moc. Byl totiž symbolem slunce, hojnosti a plodnosti.
Prováděly se také věštby, které předpovídaly, jaká bude úroda příští rok.
Ke svátku rovněž patří slavnostní hostina, pro kterou se tradičně pekl chléb z obilí. Tento zvyk je jakýmsi dovršením společné práce na polích. Navíc spojuje lidi, kteří ho pečou.
Přeji vám mnoho hojnosti ve vašich životech a hezké dožínky. 🙂
Autor: Vilemína
27.7.2022


