Podzimní očista dočista!

Podzimní očista dočista!

Podzim je tu a příroda se začíná chystat na zimní spánek. Listí na stromech mění své barvy a opadává, ve vzduchu je cítit chlad, brzy se stmívá. Stejně jako příroda se potřebuje připravit na zimu a zbavit se starého a nepotřebného, i my bychom se měli připravit na nadcházející období. 

S tím nám může pomoci detoxikace našeho organismu, která nás zbaví nashromážděných škodlivin, virů, bakterií a toxinů. Očista nám pomůže zbavit se únavy, obnovit naši energii, posílit imunitu, stimulovat metabolismus a podpořit psychickou a fyzickou kondici. Díky tomu budeme vitálnější a odolnější v zimním počasí.

Podzim je spojený s plícemi a tlustým střevem, proto se při detoxikaci zaměříme právě na ně. Nejprve je však potřeba se na ni připravit.

Jeden až dva týdny před začátkem očisty ve vašem jídelníčku omezte nebo úplně vylučte výrobky z kravského mléka a bílé mouky, cukr, vepřové a hovězí maso, smažená, tučná a ostrá jídla, sůl, kofein a alkohol.

Do jídelníčku doporučuji zařadit tyto detoxikační potraviny:
jablka, zelí, květák, špenát, dýně, červená řepa, ředkvičky, kedlubna, mrkev, celer, zázvor, cibule, česnek, křen, fenykl, fermentovaná zelenina, goji, dýňová, slunečnicová a konopná semínka, zelený čaj, mořské řasy, chlorella, pepř, majoránka, rozmarýn, anýz, bazalka, hřebíček, skořice, muškátový oříšek (zeleninu je v tomto období vhodnější konzumovat vařenou, restovanou nebo na páře)

Samozřejmě ne každému budou vyhovovat veškeré uvedené potraviny. Vždy je potřeba sledovat reakci našeho organismu, který si sám řekne, zda mu potravina vyhovuje nebo naopak.

Každé ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody s citronovou šťávou. Citron má silně očistné účinky. Povzbudí náš organismus, nastartuje ho a připraví na trávicí procesy. Poté si dopřejte teplou snídani, kterou po ránu přijmeme daleko lépe, než tu studenou. 

Tuto úpravu jídelníčku dodržujte po celou dobu detoxikace organismu a ideálně v ní, s menšími úpravami, pokračujte i nadále.

Mě se osvědčila následující detoxikace organismu, s jejíž pomocí se vám podaří očistit výše zmíněné orgány.

Detoxikace organismu – postup:

Střeva pomůže očistit směs z čerstvě rozemletých lněných semínek, které smícháte s vodou. Jednu až dvě lžičky lněných semínek nechte louhovat ve 250 ml vody několik hodin. Poté nálev, včetně slizu, vypijte. Doba užívání je půl hodiny před jídlem nebo hodinu po něm. Směs užívejte 3x denně po dobu třech týdnů. 

Pokud byste se nechtěli řídit tímto postupem, tak můžete mleté lněné semínko přidat do kaše, pomazánky nebo při pečení. Případně můžete užívat 1 lžičku lněného oleje denně. Hodně účinná je kombinace lněného semínka s kefírem, tvarohem, jogurtem nebo Cottage. Mléčná bílkovina totiž podporuje vstřebávání živin ze semínka. 

Společně se střevy je také potřeba očistit naše plíce. 

Pro očistu plic užívejte 2-3x denně bylinný čaj. Vybrat si můžete z těchto bylinek – bez černý, lipový květ, divizna, sléz, jitrocel, kopřiva. Dvě lžičky usušené bylinky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté čaj slijte a popíjejte ještě vlažný. Délka užívání je individuální a závisí na vašem zdravotním stavu.

Při očistě organismu je nutné zvýšit pitný režim. Vypijte alespoň 2,5 litru čisté neperlivé vody.

K orgánům se také řadí určitá emoce, která jejich stav ovlivňuje. Plíce souvisejí se smutkem. Střeva symbolizují cestu a jejich téma je uvolnění, odevzdání. Pokud máte v sobě tyto emoce nastřádány, pravděpodobně budete mít orgány s nimi spojené oslabené. Zaměřte se na uvolnění vašich emocí, ať už prostřednictvím cvičení, meditace, rituálu, intuitivní kresby či jiných technik. 

Při očistě je vhodné si dopřát masáže, koupele, pohybové aktivity, procházky v přírodě nebo dechová cvičení, kterými posílíte své plíce. Nezapomeňte na dostatečný odpočinek a pravidelný spánek.

Upozornění:
V některých případech se mohou dostavit detoxikační symptomy jako je únava, bolest hlavy, průjem, zimnice, bolest kloubů, příznaky chřipky, akné apod. Projevy by měly odeznít do pár dní. Jde totiž o proces, kdy se organismus zbavuje škodlivin, a proto se váš stav může nejprve zhoršit a teprve po něm přichází příval nové energie.

Důležité je brát detoxikaci organismu jako součást svého života a nespoléhat se pouze na očistu párkrát do roka. Pro naše zdraví je nejlepší, když se mu věnujeme pravidelně. Například jednodenní půst 1x měsíčně výrazně podpoří náš zdravotní stav. I na ten je samozřejmě potřeba se připravit a ne každému bude vyhovovat.

Autor: Vilemína

30.9.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.