Podzimní očista dočista!

Podzimní očista dočista!

Podzim je tu a příroda se začíná chystat na zimní spánek. Listí na stromech se zbarvuje a opadává, ve vzduchu je cítit chlad a brzy se stmívá. Stejně jako příroda se potřebuje připravit na zimu, i my bychom se měli připravit na nadcházející období. 

S tím nám může pomoci detoxikace našeho organismu, která nám pomůže zbavit se nashromážděných škodlivin, virů, bakterií či toxinů. Detoxikace přispívá k obnově naší energie, posiluje naši imunitu, stimuluje metabolismus a podporuje psychickou a fyzickou kondici. Díky tomu budeme v zimním období vitálnější a odolnější.

Podzim je spojený s určitými orgány, kterým bychom měli věnovat více pozornosti a péče. Konkrétně se jedná o plíce a tlusté střevo, proto je při detoxikaci neopomeňme.

A jak se na detoxikaci připravit? Doporučuji jeden až dva týdny před jejím začátkem v jídelníčku omezit nebo úplně vyloučit výrobky z kravského mléka a bílé mouky, cukr, vepřové a hovězí maso, smažená, tučná a ostrá jídla, sůl, kofein a alkohol.

Do jídelníčku je vhodné zařadit tyto potraviny:
jablka, zelí, květák, špenát, dýně, červená řepa, ředkvičky, kedlubna, mrkev, celer, zázvor, cibule, česnek, křen, fenykl, fermentovaná zelenina, goji, dýňová, slunečnicová a konopná semínka, zelený čaj, mořské řasy, chlorella, pepř, majoránka, rozmarýn, anýz, bazalka, hřebíček, skořice, muškátový oříšek (zeleninu je v tomto období vhodnější konzumovat vařenou, restovanou nebo na páře).

Ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody s citronovou šťávou. Citron má silně očistné účinky. Povzbudí náš organismus, nastartuje ho a připraví na trávicí procesy. Pokud snídáte, dopřejte si teplou snídani. Tělo ji po ránu přijme lépe, než studenou. 

Tuto úpravu jídelníčku dodržujte po celou dobu detoxikace organismu a ideálně v ní, s menšími úpravami, pokračujte i nadále.

Níže uvádím postup detoxikace organismu, která se mi osvědčila. S její pomocí lze totiž očistit výše zmíněné orgány.

Střeva pomůže očistit směs z čerstvě rozemletých lněných semínek, které smícháte s vodou. Jednu až dvě lžičky lněných semínek nechte louhovat ve 250 ml vody několik hodin. Poté nálev, včetně slizu, vypijte. Mleté lněné semínko také můžete přidat do kaše, pomazánky nebo při pečení. Nebo můžete užívat jednu lžičku lněného oleje denně. Účinná je rovněž kombinace lněného semínka s kefírem, tvarohem, jogurtem nebo Cottage. Mléčná bílkovina podporuje vstřebávání živin ze semínka. 

Společně se střevy je ještě potřeba očistit naše plíce. 

Pro očistu plic užívejte bylinný čaj. Vybrat si můžete například z těchto bylinek – bez černý, lipový květ, divizna, sléz, jitrocel, kopřiva. Dvě lžičky sušené bylinky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté čaj slijte a popíjejte ještě vlažný.

Při detoxikaci organismu je zapotřebí zvýšit pitný režim. 

Vhodné je zařadit masáže, koupele, pohybové aktivity, procházky v přírodě nebo dechová cvičení. Nezapomeňte na odpočinek a kvalitní spánek.

Upozornění:
V některých případech se mohou dostavit detoxikační symptomy jako je únava, bolest hlavy, průjem, rýma, kašel, zvýšená teplota, kožní obtíže, duševní nepohoda apod. Jde totiž o proces, kdy se organismus zbavuje škodlivin, a proto se váš stav může nejprve zhoršit. Po pár dnech (případně týdnech) se organismus začne navracet do rovnováhy a můžete pocítit příval nové energie. Nenechte se tedy zmást, nepříjemné projevy bývají jen dočasné a zase odezní. 

30.9.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.